Zasady wynajmowania samochodów kempingowych

Turystyka

Podróżowanie kamperem dostarcza poczucie swobody i zapewnia przeżycie niesamowitej przygody. Wprawdzie kamper nie przewiduje aż tak luksusowych warunków jak pokoje lub apartament w dobrym hotelu, a dodatkowo oczekuje nie raz wielu wyrzeczeń, nigdy nie brakuje chętnych na taki rodzaj wakacyjnego wyjazdu. Niewątpliwą zaletą samochodów kempingowych są stosunko nieduże rozmiary oraz pełna mobilność. Niekiedy jednak rzeczywistość okrutnie dotyka osoby zafascynowane podróżowaniem kamperem. W niektórych krajach nie brakuje ograniczeń dla takich pojazdów. Ograniczenia wjazdu, utrudniony czasowo postój, występują problemy ze zlokalizowaniem źródła prądu, a w starszych typach kamperów trzeba się borykać z niedostatkiem niektórych ulepszeń, np. klimatyzacji. Wypożyczalnie kamperów pojawiają się na rynku wyjątkowo błyskawicznie, dobór pojazdów stał się coraz większy, a zasady towarzyszące wypożyczeniu bardzo zbliżone. Dziś wyszukanie działalności oferującej możliwość najmu kamperów nie stanowi większego kłopotu. Oferty możemy zobaczyć na serwisach ogłoszeniowych, w czasopismach branżowych, w internecie, na Social Mediach. Wystarczy że wpiszemy frazę „wypożyczalnia kamperów Gdańsk” w popularnej wyszukiwarce, żeby ta wyświetliła przynajmniej kilka rezultatów w dokładnie interesującej nas lokalizacji Gdańsk. To mimo pozorów bardzo oczekiwana możliwość, bo przecież kampera jesteśmy zmuszeni skądś zabrać, a żaden człowiek nie ma ochoty jechać setki kilometrów z bagażami, które następnie musimy przepakować. Znaczna część firm posiada w swojej ofercie usługę podstawienia wypożyczonego pojazdu pod nasze drzwi, jednak jest to możliwość płatna całkiem sporo. Znaczna część firm posiada w swojej ofercie natomiast możliwość zaparkowania własnego pojazdu na czas wynajmu kampera na ich parkingu, bardzo często strzeżonym i zazwyczaj bezpłatnym. 

 Obostrzenia przy wynajmowaniu kampera

Nim rzucimy się w wir przeszukiwania propozycji poszczególnych wypożyczalni kamperów, musimy koniecznie zwrócić uwagę na ograniczenia związane z wynajmem pojazdów kempingowych. Wbrew pozorom wypożyczalnia kamperów odróżnia się od wypożyczalni „zwykłych” samochodów osobowych. W wypożyczalni kamperów najważniejszy jest wiek wynajmującego pojazd. Duża część wypożyczalni kamperów w warunkach najmu zamieszcza klauzulę, że wynajmujący musi mieć skończone 25 lat. Wiele firm uzupełniająco umieszcza informację o minimalnym czasie dysponowania prawa jazdy (przeważnie 2-3 lata). Kampera, mimo że w znaczącej ilości modeli jesteśmy w stanie nim przemieszczać się, mając kategorię B, prowadzi się zupełnie inaczej niż „osobówkę”. To szerszy, dłuższy, wyższy i cięższy samochód, podczas kierowania którego musimy mieć oczy dookoła głowy oraz doskonale przewidywać to, co może zdarzyć się na drodze. Musimy nie zapominać, że prowadzimy naprawdę duży pojazd. Jeśli do długości bądź szerokości możemy się zaadaptować, tak wysokość jest w stanie nas pogrążyć. 

Kolejnym ograniczeniem jest cel naszego wyjazdu. Jeśli mamy ochotę ruszyć do Chorwacji, Włoch albo Austrii, żadna wypożyczalnia nie będzie sprawiać problemu. Gorzej z wyjazdem poza granice Unii Europejskiej. Dużo kontraktów wynajmu kamperów posiada adnotację o odmowie wyjechania do takich państw, jak Ukraina, Białoruś, Rosja czy chociażby Mołdawia. W kontraktach znajdziemy też dodatkowe zapisy o zakazie wyjazdu na obszary objęte aktywnością wojenną i zamieszkami. Kilka przedsiębiorstw precyzuje dokładnie lokalizacje, w które możemy wybrać się wypożyczonym kamperem. 

Co należy dokładnie przeczytać zanim podejmiemy ostateczną decyzję o wypożyczeniu kampera? 

W Gdańsku jest wiele wypożyczalni kamperów. Osoby szukające kampera na podróż mogą przebierać wśród wielu propozycji i podejmować decyzję stosownie do swoich wymogów i preferencji. Wyjątkowo istotne jest, aby na wymarzone wakacje pojechać kamperem który spełnia preferencje i dopasowanym do wymogów. Wyjątkowo istotne jest dobranie odpowiedniego kampera do preferowanego sposobu przemieszczania się i kierunku wyjazdu. Wybór wypożyczalni, z której usług skorzystamy, jest równie ważny. Poszczególne dostępne pojazdy są kompletnie niedostosowane do realiów wynajmu. Są definitywnie za ciężkie, żeby można było nimi podróżować, nie pogwałcając wytycznych. Trafiają się również tacy przedsiębiorcy, którzy wykorzystują nieuczciwe praktyki wobec konsumentów, podwyższając cenę usuwania uszkodzeń. Toteż należy każdą wypożyczalnię dobrze zweryfikować, poddając analizie opinie wypożyczających, polisy ubezpieczeniowe proponowanych pojazdów, zapisy regulaminów a także wzory umów wynajmu.

Related Posts