Spływ kajakowy Krutynią – wspaniała przygoda

Turystyka

W ostatnich latach spływy kajakowe stały się niezwykle popularne. Wybierają się na nie większe i mniejsze grupki przyjaciół, rodziny z dziećmi, ale również starsze osoby. Można zobaczyć spływy kajakowe trwające jeden dzień oraz takie, które trwają 2-3, a nawet 7 dni. Dzięki różnorodności rzek w Polsce każdy może znaleźć miejsce dla siebie. Teraz zajmiemy się przedstawieniem jak wygląda spływ kajakowy rzeką Krutynią, która jest doskonałym szlakiem zarówno dla początkujących, jak i średniozaawansowanych. Co powinniśmy wiedzieć na temat rzeki Krutyni, dlaczego jest ona tak popularna oraz jaki jest spływ jej nurtem?

Podstawowe informacje na temat rzeki Krutyni

Krutynia jest rzeką na Pojezierzu Mazurskim, jej wody płyną przez Puszczę Piską a później Mazurski Park Krajobrazowy. Na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego jej trasa wiedzie przez rezerwaty „Krutynia” a także “Krutynia Dolna”. Sama rzeka jest długości 99 km i jest niesamowicie częstym wyborem na spływy kajakowe. Na Krutyni nie ma widocznych niemal wcale starorzeczy. Od tysiącleci płynie w tym samym korycie. Co też ciekawe, Krutynia nie eroduje bocznie, tylko wgłębnie, a to powoduje, że jest o wiele głębsza niż inne rzeki w Polsce, dlatego, że miejscami osiąga głębokość nawet 7 metrów. Mimo to będą również miejsca, kiedy woda sięga do kostek.

Jak długi jest spływ kajakowy Krutynią?

Rzeka Krutynia uchodzi za możliwie najpiękniejszy szlak na spływ kajakowy w Europie. Spływ tą rzeką jest niezmiernie ciekawy i wszechstronny. Płynąc rzeką przebijamy się przez Puszczę Piską, a od jeziora Mokrego również przez Mazurski Park Krajobrazowy. Przepłynąć można około 102 km szlaku, z czego 60 km to woda bez nurtu. Płynąc Krutynią dostrzec można niecodzienną florę i faunę. Dosyć często można spotkać na trasie spływu kajakowego rzeką Krutynią orła bielika albo orła przedniego. Niezwykle często widziane w wodzie są gąbki a także krasnorosty, które swoim wyglądem na kamieniach przypominają “krwawe plamy”. Wzdłuż rzeki ujrzeć można rosnące dęby i wysokie sosny. Szlak prowadzi przez kilkanaście niewielkich jezior połączonych niedługimi rzekami, nazwanych rzeką Krutynią. Szlak kajakowy rozpoczynany jest w różnych miejscowościach, ale jego początek jest w Sorkwitach nad jeziorem Lampackim. Przeważnie kajakarze dopływają maksymalnie do miejscowości Ruciane-Nida, jednak dopłynąć nim można jeszcze dalej – aż do jeziora Bełdany.

Kogo powinien zainteresować spływ kajakowy rzeką Krutynią?

Spływ kajakowy po rzece Krutyni zaliczany jest do łatwych. Mogą nim spokojnie płynąć początkujący kajakarze. Nurt nie jest rwący, a aż 60 km szlaku jest po jeziorach. Spływ kajakowy Krutynią jest polecany dla dzieci i młodzieży. Fantastyczna natura, którą zobaczymy podczas spływu rzeką Krutynią, mobilizuje do spływu spore rzesze ludzi. Ponieważ zobaczyć można dużą ilość wypożyczalni kajaków obok rzeki, to jest on idealny dla większych wycieczek, ale również dla małych grup znajomych. Na spływ kajakowy Krutynią można wybrać się na jeden dzień i przebyć tylko jego pewną część, ale można również przeprawić się przez niego w trakcie kilkudniowego wypadu na Mazury, a nawet 7 dniowego spływu kajakowego. Mniej więcej co kilkanaście km spotkamy stanice wodne, w których można:

  • pozostawić kajak,
  • wypożyczyć domek campingowy, pokój hotelowy, albo miejsce na namiot,
  • skorzystać z baru, albo rozpalić ognisko,
  • skorzystać z łazienki.

Spływ kajakowy rzeką Krutynią będzie więc świetną przygodą bez względu na wiek i wcale nie musi być jednodniowy.

Related Posts