Co warto wiedzieć o kajakach z dziećmi?!

Turystyka

Bezsprzecznie spływ kajakowy jest popularny. Kajaki w Krutyniu nie są tylko ogromną przygodą ale też wspaniałą formą sportu i szansą na rodzinnie spędzonego czasu. W sytuacji, gdy masz zaplanowaną kajaki razem z dziećmi przeczytaj ten tekst , aby poznać kilka ważnych tipów.

Kiedy możemy zabrać dziecko na kajaki?

Organizacja spływów kajakowych z dzieckiem poniżej 3 roku życia bynajmniej to zły pomysł ze względu na bezpieczeństwo. Jest to spowodowane przykładowo:

 • trudności z dopasowaniem kamizelki ratunkowej dla dzieci poniżej 3 roku życia
 • dzieci do trzeciego roku życia czują się niekomfortowo w kajaku a także w kamizelce ratunkowej
 • rodzice mogą nie wiedzieć czy jego dziecko ma alergię na owady, które zdarzają się często na spływie kajakowym
 • zbytnie zaabsorbowanie maluchem przez rodziców. 

Kajaki z przedszkolakami – można zaczynać?

Najlepszy czas kiedy wypożyczalnia kajaków to wiek przedszkolny u dziecka. Właśnie w tym czasie warto spróbować rodzinny spływ kajakowy. Taki spływ można zorganizować w wielu miejscach jak na przykład Krutyń. iż z reguły spływ kajakowy po rzece jest ciekawszy niż spływ po jeziorze, ze względu na to, że non stop zmienia się krajobraz. 

Kajaki z większymi dziećmi – coraz większa frajda??

Wyjazd na spływ kajakowy z dziećmi w wieku szkolnym może odbywać się nawet przez kilka dni. To świetna alternatywa na wczasy w Polsce, gdyż w przeciwieństwie do kilkugodzinnego zwiedzania, spływ kajakowy nie powoduje narzekania przez dzieci. Nawet jeżeli dziecko nie ma doświadczenia z kajakami to i tak będzie zadowolone taką wycieczką.
Musisz mieć jednak w pamięci, że dziecko w wieku szkolnym to już nie maluch, który obawia się nowych okoliczności. Dzieci w tym wieku wymaga interesujących atrakcji, wyzwań a także zdrowej adrenaliny! Pamiętaj, aby:
 • nie wybierać najłatwiejszej rzeki – wybieraj taką która jest dostosowana do waszych predyspozycji, 
 • dla starszych dzieci którzy pływają pod okiem doświadczonych kajakarzy wziąć kajaki jednoosobowe,

Jaka trasa będzie najlepsza dla dzieci – sprawdź nasze tipy!

Trasa kajaków koniecznie ma być dopasowana do waszych umiejętności. Pamiętaj, że Dla Ciebie zbiornik wodny o głębokości jednego metra będzie sięgać do pępka, ale dla kilkulatka będzie sięgać do szyi.

Na co należy zwrócić uwagę, oceniając problemy na spływie kajakowym:

 • nurt rzeki,
 • progi wodne,
 • ilość zwałek,
 • gałęzie które wiszą nad rzeką,
 • głębokość rzeki.

Czym są najistotniejsze standardy spływów kajakowych z maluchami?

Powinien być zapewniony jeden opiekun na każde dziecko!

Pamiętaj, że na kajakach z dziećmi nigdy nie powinno się mieć pod kontrolą większej ilości dzieci, niż tyle ilu, w rzeczywistości jest się w stanie zapewnić bezpieczeństwo podczas potencjalnej wywrotki.

Nie należy płynąc samemu!

To ogólna zasada, nie tylko na kajaki z dziećmi. Nigdy nie jesteśmy pewni, w jakim czasie pomoc będzie Ci potrzebna, w związku z tym cały czas musi być ktoś obok Twojego kajaka. Ponadto w grupie powinna być minimum jeden doświadczony człowiek, który będzie komandorem na kajakach. 

Ubierz siebie oraz swoje dzieci w kamizelkę ratunkową!

Jest to zdecydowanie najważniejsza zasada w trakcie kajaków, z dziećmi, czy też samemu. Bez wątpienia na spływie kajakowym z maluchami konieczne jest też włożenie kamizelki asekuracyjnej. Niezależnie od tego czy czujesz się na kajakach jak ryba w wodzie, bezpieczeństwo jest najważniejsze. 

Related Posts